Bo Wszystko Zaczyna Się Od Dotyku

Choć często sobie nie zdajemy z tego sprawy, to dotyk, czucie głębokie (wrażenia płynące z mięśni i stawów) i zmysł równowagi są dla nas i naszych dzieci bazą do budowania świadomości swojego ciała i odbierania świata pozostałymi zmysłami.
Już około 8 hbd maleństwo zaczyna odczuwać dotyk w okolicach twarzy, szczególnie w okół ust, a do 10 hbd odbiera je całym ciałem z wyjątkiem czubka i tyłu głowy oraz pleców. Potrafi podczas badania USG odwracać się plecami od głowicy aparatu, by chronić swój układ nerwowy, bawi się pępowiną, ssie paluszki, a im z czasem się robi ciaśniej, tym bardziej doświadcza samego siebie. Poza tym podczas ruchu mamy, dziecko jest bujane, a ruch sam w sobie dostarcza wielu ważnych informacji do mózgu dziecka, buduje w nim napięcie mięśniowe i uspokaja. 
Od dnia narodzin i przez kolejne 12 tygodni dziecko jest zmuszone na bardzo podstawowym poziomie zaadaptować się do nowych warunków życia, to w jaki sposób ten proces przebiega w ogromnej mierze zależy od samych rodziców. (…)

Bookmark and Share

Dodaj komentarz